Аналіз роботи за 2023-2024 н.р.
Коротка характеристика виховної роботи за минулий рік
Минулий навчальний рік був дуже насиченим для нашої школи. Враховуючи реалії сьогодення, ми понад усе прагнемо дати дітям справжнє дитинство. Почапинська гімназія станом на сьогодні – це звичайна сільська школа, у якій навчаються 88 учнів та 16 вихованців, але ми завжди намагаємося конкурувати з школами, де кількість учнів становить 300-500 осіб. Виховна робота в Почапинській гімназії в 2023-2024 навчальному році здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про мови в Україні», Концепції національного та громадянського виховання, інших нормативних документів. Виховна робота була спрямована на реалізацію завдань громадянського виховання, цілісного формування особистості учня, всебічного сприяння розвитку природних здібностей учнів, виховання духовної культури особистості та створення умов для вільного формування в учнів власної світоглядної позиції, виховання свідомого громадянина України, підготовку учнів до вибору майбутньої професії, до продовження навчання, удосконалення форм роботи з батьківською громадськістю. Робота проводилась з урахуванням методичної проблеми школи: «Забезпечення безперервного професійного розвитку педагогічних працівників, їх інноваційної діяльності в умовах впровадження нових Державних стандартів та компетентісної освіти». Планування виховної роботи здійснюється на основі інструктивно-методичних документів МОН України. Концепцією Нової української школи передбачено зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, необхідних для успішної самореалізації в суспільстві. Реалізація мети освіти має ґрунтуватися на таких ціннісних орієнтирах: визнання унікальності й талановитості кожної особистості та заборона будь-яких форм дискримінації; розвиток вільної особистості через підтримку самостійності, підприємливості й ініціативності, розвиток критичного мислення та впевненості в собі; формування здорового способу життя і створення умов для гармонійного фізичного та психоемоційного розвитку дитини;забезпечення добробуту й безпеки завдяки створенню атмосфери довіри, взаємоповаги і взаємодопомоги у шкільному освітньому середовищі; заклад освіти має бути безпечним місцем, де запобігають насильству й булінгу (цькуванню), надають потрібну допомогу; утвердження людської гідності та доброчесності, зокрема академічної, через виховання чесності, відваги, наполегливості, милосердя, доброти, справедливості, поваги до прав людини; плекання любові до рідного краю, української культури, дбайливе ставлення до довкілля; формування активної громадянської позиції, відповідального ставлення до Української держави, історії українського народу, державної мови.
2023/2024 навчальний рік був продуктивним як у навчальній, так і у виховній роботі. Учні закладу освіти брали участь в І та ІІ етапах Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів. У ІІ етапі маємо 4 призових місця: учень 7 класу Самохатній Артем здобув 3 призових місця (перше, друге та третє), учень 9 класу Пашковський Микола здобув друге призове місце. Учень 6 класу Коробко Тимофій здобув 2 місце у ІІ етапі XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Також учні нашої школи стали лауреатами 3 ступеня V Міжнародного конкурсу Шевченківських читань у двох номінаціях: "музично-співана Шевченкіана" та "Шевченкове багатоголосся". Маємо призера й на обласному етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук – це учень 9 класу Пашковський Микола, який здобув 2 місце. Всі ці результати маємо завдяки наполегливій праці учнів та їх наставників, які докладають максимум зусиль задля найкращих результатів.
Особливу увагу ми приділяємо розвитку спорту, а найбільше – волейболу, адже нашим учням пощастило мати легендарного тренера – Черниша Василя Дмитровича, який не просто навчає, а й надихає своїм прикладом, енергією, запалом та завзяттям. Невипадково адміністрацією Почапинської гімназії було організовано велику кількість турнірів на базі закладу. Першим став товариський турнір з волейболу серед учнів 5-9 класів (хлопці та дівчата), присвячений Дню Соборності України, на який запросили 3 заклади освіти: КОЗ "Виноградський НВК", Вотилівська філія та ОЗ "Боярський ліцей". Серед хлопців та дівчат за підсумками змагань перші місця здобули господарі турніру - Почапинська гімназія. Цей турнір ми започаткували попереднього року й плануємо надалі його підтримувати. Другим турніром стали змагання серед учнів (дівчат) 5-9 класів "Кубок з волейболу на честь воїнів-добровольців" (організатор змагань – відділ культури, молоді та спорту Лисянської селищної ради). Перше місце здобула команда ОЗ «Лисянський ліцей № 1», друге місце у Почапинської гімназії, а третє місце здобула команда Лисянського ліцею № 2. Третім турніром стали змагання серед учнів 6-9 класів (дівчата) з волейболу "Кубок героїв ЗСУ". На турнір були запрошені одні з найсильніших команд 5 територіальних громад двох областей, а саме: ОЗЗСО "Бужанський ліцей", Ватутінський ліцей № 1, Ватутінський ліцей № 2, Лучанський ліцей (Таращанська громада), Богуславська ДЮСШ. За підсумками змагань перше місце виборола команда ОЗЗСО "Бужанський ліцей", друге місце у Почапинської гімназії, третє місце здобула команда Богуславської ДЮСШ. Цей турнір також плануємо проводити щороку. Четвертим турніром стали змагання серед учнів 6-9 класів (хлопці) з волейболу "Кубок героїв ЗСУ". На турнір були запрошені одні з найсильніших команд 5 територіальних громад двох областей, а саме: ОЗЗСО "Бужанський ліцей", Ватутінський ліцей № 1, Ватутінський ліцей № 2, ОНЗ "Шевченківський ліцей", ОЗ "Лисянський ліцей № 1", Журжинецька гімназія-філія, Богуславська ДЮСШ. За підсумками турніру перше місце здобула команда ОЗ "Лисянський ліцей № 1", 2 місце - Журжинецька гімназія-філія, 3 місце - Почапинська гімназія. Також на базі закладу були організовані товариські зустрічі з волейболу серед учнів 5-9 класів (хлопці та дівчата) з Медвинським ліцеєм та Журжинецькою гімназією-філією, де учні нашої школи здобули перемоги.
Учні 5-9 класів (хлопці) здобули 2 місце у турнірі "Кубок з волейболу на честь воїнів-добровольців"серед ЗЗСО Лисянської громади. Також маємо другі місця з волейболу в ІІ етапі Всеукраїнських шкільних ліг «Пліч-о-пліч». Команда дівчат 2010-2012 р.н. стала переможцем відкритої першості Богуславської ДЮСШ з паркового волейболу. Дівчата змогли здолати команди Богуславської ДЮСШ, Ківшоватського ліцею, Лучанського ліцею Таращанської міської ради Київської області та здобути золоті медалі. Цій перемозі та іншим здобуткам з волейболу ми звісно завдячуємо керівнику гуртка, заслуженому тренеру України – Чернишу Василю Дмитровичу.
У рамках профорієнтаційної роботи учні Почапинської гімназії відвідали Таращанський технічний та економіко-правовий фаховий коледж та КЗ КОР "Богуславський гуманітарний фаховий коледж імені І.С.Нечуя-Левицького", де дізналися про життя коледжів та їхню історію, поспостерігали за освітнім процесом та були ознайомлені з переліком спеціальностей, за якими здійснюється підготовка молодших бакалаврів. Зустрічі теж завершилися товариськими іграми з волейболу.
Маємо хороші результати й на силових турнірах. На турнірі «Сильна нація – сильна Україна», де наш заклад є співорганізатором турніру разом з відділом культури, молоді та спорту Лисянської селищної ради, наші учні здобули 9 призових місць. Учень 8 класу Самович Артур здобув 2 перших місця та друге місце, учень 6 класу Пустільнік Юрій здобув 2 других місця, учень 8 класу Боровик Ілля здобув 2 місце. Учениця 6 класу Буряк Євгенія, учениця 7 класу Пріщенко Поліна та учень 5 класу Пустільнік Костянтин здобули треті місця. За кількістю призових місць наш заклад на третьому місці серед 6 закладів-учасників.
З метою ознайомлення учнів з історичними місцями та географічними об’єктами Черкащини та сусідньої Київщини протягом навчального року було організовано чимало екскурсій. Учні мали змогу відвідати державний історико-культурний заповідник "Трипільська культура" в селі Легедзине Тальнівської громади, Тальнівський палацово-парковий комплекс Шувалових, Державний дендрологічний парк «Олександрія» НАН України в м. Біла Церква, Жашківський кінно-спортивний комплекс, парк "Острів сакури" в селищі Володарка Білоцерківського району, пам'ятку природи "Тарасові явори" в селі Будище Лисянської громади, тренувальний центр "Льодограй" у м. Богуслав, літературно-меморіальний музей Тараса Шевченка в селі Шевченкове, історичні місця Чигиринщини, географічний центр України (Шполянська громада).
У червні на базі закладу освіти було організовано роботу пришкільного табору відпочинку "Сонечко". У конкурсі відеороликів "Мій табір", де ми звітували про свою роботу, другий рік поспіль здобуваємо перше місце серед закладів освіти нашої громади.
Учні, батьки учнів та працівники Почапинської гімназії постійно беруть участь у волонтерській діяльності. Протягом року приєднувалися до зборів для придбання необхідних речей для ЗСУ, передавали продукти харчування військовим, допомагали дітям з дитячого будинку. Робимо все для прискорення нашої перемоги.
Протягом навчального року проводилась робота з усіх напрямках:
- Я через моє «Я» (Ціннісне ставлення до себе)
- Я – громадянин (Ціннісне ставлення до суспільства й держави)
- Поважай чуже «Я» як своє (ціннісне ставлення до людей: моральне, превентивне)
- Я – частинка природи (Ціннісне ставлення до природи)
- Я – творча особистість (Ціннісне ставлення до мистецтва)
- Я і праця (Ціннісне ставлення до праці)
- Правове виховання
Зважаючи на вищесказане у 2021 – 2022 н.р. було повністю виконано річний навчальний план роботи педагога-організатора.
Завдання на новий навчальний рік
Виховання - це процес залучення особистості до засвоєння вироблених людством цінностей, створення сприятливих умов для реалізації нею свого природного потенціалу та творчого ставлення до життя, спрямований на утвердження суспільно значущих норм і правил поведінки особистості. Ідеалом виховання є всебічно розвинена, компетентна особистість, здатна до самореалізації. А виховання громадянина України – це передусім виховання особистості, яка здатна реалізовувати себе повноцінно в усіх сферах життєдіяльності, прагнучи до гармонії, добра, справедливості, відповідно до умов життя, надиктованих часом. Враховуючи вищесказане, педагогічний колектив школи працює над проблемою:
Професійний розвиток учителя як основа всебічного розвитку учня в умовах сучасного освітнього простору |
Головні завдання:
- Виховання особистості, здатної приймати рішення у ситуації морального вибору і нести відповідальність за них перед собою, суспільством, державою.
- Створення умов для саморозвитку особистості.
- Формування розуміння здоров’я як особистої та громадської цінності, мотивацій ведення здорового способу життя.
- Формування навичок толерантної поведінки, конструктивного розв’язання конфліктних ситуацій.
- Виховання духовно багатої особистості, патріота і громадянина своєї Батьківщини.
- Створення умов для співтворчості педагогів, учнів, батьків.
- Підготовка до суспільно-громадянської та фахової соціалізації учнів.
- Формування навичок проектування свого життя.
- Забезпечення науково-методичного супроводу виховної системи.
- Гармонізація взаємин школа - родина.
Отже, маємо на меті створити комфортне середовище, що ґрунтується на демократичних засадах, співтворчості учителів, учнів, батьків, спрямованої на внесення соціально доцільних змін у напрямки індивідуального розвитку особистості, що сприяють її зростанню, адже завдання сучасної школи не просто дати учневі багаж знань, умінь і навичок, а й зробити його компетентним, тобто здатним самостійно здобувати і використовувати знання в різних життєвих ситуаціях; готовим брати на себе відповідальність, бути активним у суспільному житті.