Охорона праці
28.04 класними керівниками проведено такі бесіди:
"Життя цінуй - безпечно працюй" (1-4 кл.);
"Не сподівайся на міраж, а послухай інструктаж" (5-6 кл.);
"Охорона праці неповнолітніх" (7-9 кл.)
15.02 наш заклад долучився до X Всеукраїнського конкурсу "Охорона праці очима дітей"
Відео можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=hnynicjsPkA&ab_channel=%D0%90%D0%BB%D0%BB%D0%B0%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA
Неповнолітні, тобто особи, що не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх. Прийняття на роботу осіб, молодших 16 років, не допускається. Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює.
Роботодавець не має права застосовувати працю неповнолітніх на: важких роботах та роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці; підземних роботах; роботах, що передбачають підіймання і переміщення речей, вага яких перевищує встановлені для неповнолітніх граничні норми; нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.
Практичні приклади застосування трудового законодавства при працевлаштуванні неповнолітніх.
Приклад 1.
17-річного юнака було прийнято на посаду лаборанта навчального закладу. Керівництво структурного підрозділу, де працює юнак, вимагає від нього укласти договір про повну матеріальну відповідальність.
Як діяти неповнолітньому?
Неповнолітні працівники не можуть нести повну матеріальну відповідальність. Неповнолітньому варто відмовитися від укладення договору, аргументуючи свої дії забороною укладати письмові договори про повну матеріальну відповідальність з особами, що не досягли вісімнадцятирічного віку.
Приклад 2.
16-річна студентка влаштувалася на роботу на посаду менеджера. Керівник підприємства погрожує працівниці звільненням за прогул без виплати заробітної плати за відпрацьований місяць.
Як діяти неповнолітньому?
Звільнення працівників молодше вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається тільки за згодою районної (міської) комісії в справах неповнолітніх. Окрім того, якщо неповнолітній працівник є членом профспілки, то звільнення за прогул має погоджуватися з виборним органом первинної профспілкової організації.
Приклад 3.
Батьки 17-річної студенки, яка влаштувалася працювати прибиральницею, подали роботодавцеві заяву про звільнення їхньої доньки, у зв’язку з тим, що неповнолітня має хронічне захворювання органів дихання, а робота з дезифінкуючими розчинами може призвести до загострення хвороби.
Як діяти неповнолітньому?
особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду. При встановленні факту, що робота негативно впливає на здоров'я неповнолітнього, він негайно звільняється з цієї роботи і переводиться на більш легку роботу.
Приклад 4.
Трудовим договором, укладеним з неповнолітнім, передбачено виконання обов’язків з розповсюдження рекламних матеріалів. Керівництво переконує працівника, що в ці обов’язки входить також розвантаження рекламної продукції.
Як діяти неповнолітньому?
Залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми, забороняється. Вага не повинна перевищувати граничних норм. Окрім того, в разі, якщо трудовим договором не було передбачено виконання обов’язків з підіймання та переміщенням важких речей, працівник має право відмовитися від виконання обов’язків, не обумовлених трудовим договором.
Приклад 5.
Неповнолітньому працівникові на його прохання надати відпустку в літній період, повідомили, що відпустка може бути надана лише в зимовий час, оскільки влітку більшість працівників перебуватиме у відпустці та є потреба у виконанні роботи.
Як діяти неповнолітньому?
щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років надаються у зручний для них час. Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації. Тому неповнолітньому працівникові необхідно наполягти на наданні йому відпустки відповідно до законодавства у зручний для нього час.
Іноді трапляються ситуації, які загрожують життю, здоров'ю, добробуту людей. Вивчай причини таких небезпечних ситуацій, щоб передбачити, попереджати або уникати їх. Стався дбайливо до власного життя, а також до життя однолітків, близьких і рідних людей!